stycznia 28, 2018

5 porad jak tworzyć lepsze prace - poradnik dla początkujących scraperów


Ostatnio wpadłam na pomysł by podzielić się z Wami radami, które pomogą Wam w twórczym zastoju i sprawią, że będziecie bardziej kreatywni. Napisałam te 5 porad ze swojej perspektywy, czyli osoby zajmującej się mixed media i scrapbookingiem, ale myślę, że są one dość uniwersalne i możecie je z powodzeniem stosować również w innych artystycznych dziedzinach. Mi pomagają, pod warunkiem gdy się do nich stosuję. Gotowi? :) Zaczynajmy!

1. Zapisuj swoje pomysły. Z doświadczenia wiem, że pomysły przychodzą w najmniej spodziewanych momentach, pod prysznicem, na spacerze, w trakcie czytania ulubionego magazynu czy podczas porannej kawy. Jeśli ich nie zapiszemy, to zapomnimy i przepadną w odmętach naszego umysłu. Pod prysznicem może być ciężko coś zapisać :-) ale w każdej innej sytuacji możemy to zrobić, wykorzystaj do tego notatki w telefonie, jeżeli nie masz pod ręką czegoś do pisania. Ja osobiście polecam posiadanie notatnika na pomysły, w którym możemy również szkicować i rozrysowywać przyszłe projekty. Mój jest malutki (10x15 cm) i mogę go mieć zawsze pod ręką. Nawet w trakcie tworzenia może leżeć na biurku i w niczym mi nie przeszkadza. Ci z Was, którzy wolą zapiski w wersji elektronicznej, polecam program Evernote, ja dopiero się z nim zaprzyjaźniam, ale bardzo podoba mi się opcja nagrywania audio lub sporządzania notatek odręcznych :)

2. Nie porównuj się z innymi. Jeżeli jesteś na początku swojej twórczej drogi, jeśli masz nieco doświadczenia w tym co robisz lub nawet jeśli jesteś na zaawansowanym etapie, zawsze jest to pułapka, w którą łatwo wpaść. Oczywiście inspiruj się, obserwuj i ucz się od innych, ale nigdy się nie porównuj. Wiem, że nie jest to łatwe, ja sama kiedy mi źle i mam chwilę słabości, myślę sobie wtedy, że taka X z pewnością nigdy nie miewa gorszych dni, ma same świetne pomysły, a coś takiego jak niemoc twórcza NA PEWNO jej nie dotyka (co jest oczywiście niemożliwe, bo wszyscy to przechodzimy). Jakiś czas temu usłyszałam w podkaście "Kurs na pasję" słowa, które pomagają mi w takich momentach. Była w nim mowa o tym, by zawsze porównywać się do siebie z przeszłości. Spójrzmy wstecz i zobaczmy ile udało nam się osiągnąć przez ten czas, co udało nam się polepszyć, może to być np. sposób fotografowania naszych prac. Z każdą kolejną pracą uczymy się i polepszamy nasz warsztat. Pamiętajcie - każdy kiedyś zaczynał i był w tym miejscu, w którym Wy aktualnie się znajdujecie. Jeśli nie wierzycie lub chcecie się pośmiać, to odsyłam Was do mojej pierwszej w życiu pracy decoupage z 2007 roku -->KLIK, to praca sprzed czasów bloga, ale zajrzałam do archiwum i jakimś cudem się tam znalazła, zakopana w blogowych czeluściach :) Tak, tak moi Drodzy nie miałam pojęcia ani o decu, ani tym bardziej o fotografowaniu prac!

3. Szukaj inspiracji wszędzie, gdzie to możliwe. Kopalnią inspiracji jest oczywiście sławny Pinterest, tylko uważajcie, bo uzależnia! Ja uwielbiam zapisywać sobie palety kolorystyczne (moja tablica z paletami), które bardzo mi pomagają przy wyborze kolorów do aktualnego projektu. Korzystam z nich, gdy mam pustkę w głowie lub chęć na zupełnie nową, nietypową kolorystykę. I tak zdjęcie rdzy (źródło Pinterest) zainspirowało mnie do stworzenia jednej z moich ulubionych prac:




Inspirujące mogą być również prace innych artystów, to w jaki sposób łączą kolory, jakich używają produktów, jak fotografują swoje prace, to wszystko może być niezwykle pomocne dla początkującego twórcy. Dla jednych inspirujący będzie kolorowy magazyn, dla innych tekst piosenki czy obraz w galerii, a Ciebie być może zainspiruje listek przyniesiony ze spaceru (przykładem jest moja praca z odbitymi liśćmi). Zasada jest jedna - miej otwarty umysł!




4. Planuj swoje projekty. Jeżeli tak jak ja, zawsze "idziesz na żywioł", a później żałujesz, że praca się nie udała (ja nazywam ją wówczas "wyrzygańcem" ;-) to ten punkt jest skierowany do Ciebie. Jak zaplanować projekt? Na początek naszkicuj wstępny układ/rozmieszczenie elementów. Lub jeżeli nie lubisz rysować, to możesz skorzystać z gotowych mapek, które pomagają przy rozplanowywaniu kompozycji i można je wykorzystywać do tworzenia kartek, okładek albumów, art journali, layoutów (moja tablica z mapkami). Przy okazji polecam zapoznać się z zasadą złotego podziału, znalazłam interesujący post na blogu, który wyjaśnia to pojęcie w ciekawy i przystępny sposób, a także opisuje inne pojęcia takie jak trójpodział czy zasada nieparzystości.
Kolejnym etapem planowania jest wybór kolorystyki/stylistyki pracy (patrz punkt 3). Gdy ten etap masz już za sobą, przejrzyj swoje zasoby i przygotuj papiery/dodatki/narzędzia i wybierz te, które pasują do wybranego stylu i palety. Przygotuj je, zanim przystąpisz do pracy, nic tak nie rozprasza jak przeszukiwanie swoich przydasi w trakcie tworzenia. Gdy przygotujesz i dobrze przemyślisz zestaw, sam proces tworzenia będzie znacznie mniej frustrujący.


5. Rób przerwy podczas pracy. Niby oczywiste, prawda? Nie wiem jak Wy, ale ja mam tak, że gdy już się zabiorę za coś co mnie pasjonuje, to zapominam o całym świecie. Wpadam w istny twórczy szał i odciągnięcie mnie od biurka graniczy z cudem! Jednak często po tym zrywie mocy twórczych, następuje moment spadku formy i nagle wszystko przestaje mi wychodzić. Często walczę sama ze sobą by odpuścić na chwilę, ochłonąć, a jest to naprawdę trudne dla takich uparciuchów jak ja. A wystarczy tak niewiele - chwila przerwy aby nabrać dystansu, odświeżyć umysł i zregenerować siły. Wyjdź na spacer lub rozsiądź się wygodnie w fotelu z książką na kolanach i filiżanką ulubionego napoju - zrelaksuj się. Obiecuję, że wrócisz do pracy ze zdwojonymi siłami i świeżym spojrzeniem!

Na zakończenie mam dla Was bardzo ważną informację. Zachęcam Was serdecznie do zapisywania się do mojego pachnącego nowością newslettera. W newsletterze będę Was informowała o nowych wpisach na blogu, tak by nic Wam nie umknęło. W ramach podziękowania przygotowałam dla Was zestaw 20 darmowych grafik z domeny publicznej w kategorii podróże/środki transportu, które możecie dowolnie wykorzystywać i przerabiać, również w celach komercyjnych. Po wejściu na bloga wyskoczy Wam okienko, w którym wpisujecie swoje imię i adres e-mail. Okno newslettera umieściłam również na górze w pasku bocznym. Po wpisaniu danych, otrzymacie e-mail, w którym znajdziecie instrukcję gdzie pobrać grafiki.



Zapisz się i odbierz bezpłatne grafiki



Uff, napracowałam się nad tym postem! Mam nadzieję, że będzie on pomocny dla Was. Jeśli natomiast macie jakieś cenne rady dla początkujących twórców, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach! :) DZIĘKUJĘ!

11 komentarzy:

  1. Dzień dobry! Bo oczywiście będzie dobry.
    Przeczytałam naprędce (brak czasu poranną porą), ale już wiem, że do tego posta będę wracać. Jest jakby dla mnie napisany. Dziękuję. I czekam na ciąg dalszy :)
    Życzę Ci dobrego dnia i całego tygodnia też :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry! Publikując ten post, miałam obawy czy ktoś w ogóle skorzysta z moich porad i czy będzie dla kogoś wartościowy. Twój komentarz jest potwierdzeniem, że bardzo się myliłam! :) Dziękuję! Oczywiście zastanawiam się na kontynuacją tego tematu, więc jeżeli będzie takie zapotrzebowanie, to pojawi się ciąg dalszy :) Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Pięknie to wszystko napisałaś! Super!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. P.S. Przepraszam, że się śmieję, ale naprawdę mnie rozbawiło Twoje pudełko po butach. Może nawet nie tak pudełko jak zdjęcia hihihi ;-)

      Usuń
    2. Dziękuję serdecznie! :) Linkując moje pudełko, innej reakcji się nie spodziewałam, więc absolutnie nie ma za co przepraszać :) Co do zdjęć, to były inne czasy ;) Dopiero później zaczęło się zwracać uwagę na takie "szczegóły" jak tło :D Ale przynajmniej można powspominać swoje wpadki z uśmiechem na ustach :)

      Usuń
  3. Pięknie to opisalas!!! Chetnie skorzystam z Twoich rad :)
    Ja ze swojej strony dodam, co mnie inspiruje w czasie kryzysów tworczych - ZAWSZE!- porządki w pracowni ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Agatko! Miło, że znalazłaś w tym wpisie coś dla siebie :)
      Z tymi porządkami, to faktycznie coś w tym jest, przy okazji sprzątania można znaleźć CUDA! :)

      Usuń
  4. Dobrze napisane! W zeszłym roku wrzuciłam zdjęcia swoich pierwszych prac, sprzed kilkunastu lat i ktoś mi napisał, że to bardzo odważne. To mi dało do myślenia. Nie wiem, czy zdjęcia Twojej pierwszej pracy są odważne czy nie (nie rozumiem do końca tej odwagi), ale są ważne, bo to od nich się zaczęło, prawda? Idąc tą myślą - blogi, IG pełne idealnych zdjęć, ułożonych kolorystycznie, ale wiesz, tak naprawdę idealnie, trochę mnie przerażają. Wolę mniej ładną prawdę niż ładnie zapakowane kłamstewka :) Dlatego też Twój artykuł jest cenny, prawdziwy. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Madzia! Ja osobiście nie widzę nic odważnego w publikowaniu swoich pierwszych prac, bo nie wstydzę się swoich początków, to nic, że zdjęcia były tragiczne, a pracom daleko było do ideału. Długa droga za mną i spoglądając wstecz, cenię każdy jej etap. Wszak najlepiej uczymy się na własnych błędach, nie wszystko co wychodzi spod naszych rąk, jest perfekcyjne, bo nic co jest autentyczne, takie nie jest. Również miałam pomysł by opublikować swoje pierwsze kartki, tak właśnie na zasadzie porównania, do tego na jakim poziomie są teraz.
      Co do zdjęć na Instagramie/Fb, mam podobne odczucia, czasami uderza mnie to jak bardzo oszukują rzeczywistość i kreują idealny świat, czemu to wszystko ma służyć? Ale to temat na inną dyskusję :) Dziękuję Ci Kochana za ten komentarz, jest on dla mnie bardzo cenny!

      Usuń
  5. Witam. Przeczytałam od a-z. Fajnie przedtsawiłaś porady - znalazłam i coś dla siebie. Moje kartkowanie zaczęło się niefortunnie. Szukałam info wszędzie. Dotarłam do grupy również kartkowo-decup-scrapowej. Po zadaniu pytania na jakim papierze robi się kartki- odp. rób z tego co masz w domu. O zgrozo. Posłuchałam. Włożyłam swoje serce w prace i wciąż rozpaczałam ,że to jeszcze nie to. Miałam nie ten papier, nie te narzędzia i ZERO pojęcia jak się kartki robi. Zniechęciłam się po pół roku. Gdybym wtedy przeczytała Twój blog czy nawet artykół było by po problemie. Wróciłam do kartek i scrap po 2 latach !!! Znalazłam osoby które to robią, doradzają, pokazują swoje prace...i udało się. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za te słowa! :) Lubię pomagać i dzielić się swoją wiedzą, tym bardziej, że dokładnie pamiętam swoje początki. Najważniejsze to się nie poddawać i tworzyć, tworzyć i jeszcze raz tworzyć!

      Usuń

Dziękuję - Twoje komentarze dodają skrzydeł! :*

Copyright © 2016 Galaxia-Art.pl , Blogger